Pentru culturile de cereale păiose ALCEDO vine cu o ofertă extrem de bogată şi variată, respectiv: 25 de soiuri de grâu de toamnă, cu genetică autohtonă şi străină, dar şi cu 7 soiuri de orz. Aceste soiuri, din portofoliul de „Seminţe Iscusite”, sunt de la principalii furnizori de seminţe din piaţă.
Pentru grâu noutăţile sunt: ALCANTARA, FALADO şi GETIC. De asemenea, noutăţi avem şi în ceea ce priveşte orzul, iar soiurile noi sunt: CARMINA şi PASO. Am ales genetică performantă, cu plasticitate ecologică dovedită.
Anul acesta ne-a dovedit încă o dată că alegerea făcută de specialiştii ALCEDO a fost una corectă în ceea ce priveşte soiurile selecţionate în portofoliul de „Seminţe Iscusite”. Chiar dacă acest sezon a fost unul dificil, soiurile propuse de ALCEDO au demonstrat un potenţialul genetic excelent. Soiurile de grâu: ANAPURNA, APACHE, AURADUR, AVENUE, BOLOGNA, MIRANDA, GLOSA ILLICO, INGENIO, IZVOR, LITERA, MOISSON, RGT ATOUDUR, RGT CESARIO, RGT RUBISKO, SORRIAL şi de orz: AMETIST, CALYPSO, JUP, RGT ORIGAMI sau SMARALD şi-au arătat performanţa.
