Temperaturile pozitive permit aplicarea tratamentelor fungice

După mult așteptatele ploi, trebuie să fim atenți la cultura de grâu, dar și la celelalte cereale păioase. Temperaturile încă pozitive și apariția precipitațiilor creează condiții favorabile de dezvoltare a agenților patogeni ce produc boli foliare, precum făinarea, septorioza și ruginile.

Pentru combaterea complexului de boli foliare a cerealelor păioase, vă recomandăm aplicarea unui tratament cu unul din fungicidele SALVATOR 25 EW, în doza de 0,5 l/ha sau ZIZAN 500 SC, în doză de 0,5 l/ha.

Pentru mai multe informații despre oferta noastră, vă rugăm să apelați la reprezentanții ALCEDO din zona dumneavoastră agricolă sau rămâneți conectați la întreagă ofertă ALCEDO direct de pe telefonul mobil, cu ajutorul aplicației ALCEDO pentru fermieri iscusiți, disponibilă acum din AppStore sau Google Play: https://aplicatia.alcedo.ro/

Echipa ALCEDO