Oamenii de știință de la Universitatea Florida au secvențiat genomul de Vanilie, care îi va ajuta să selecteze cele mai bune tipuri de reproducere a soiurilor noi ale plantei pentru a putea fi cultivate şi crescute în Florida. Un colectiv format din112 cercetători şi oameni de știință condus de profesorul Alan Chambers de la Institutul UF de Alimentație și Științe Agricole încearcă să dezvolte noi soiuri de vanilie pentru a putea fi cultivate în Florida.
Chambers prevede oportunități de piață extraordinare pentru agricultorii din Florida de Sud care doresc să cultive Vanilie.
„Statele Unite ale Americii este cel mai mare importator de vanilie din lume, iar Madagascarul, cu aproximativ 80% din vanilia lumii, este cel mai mare producător de boabe de vanilie. Companiile care cumpară boabe de vanilie pentru procesare şi extragere se afla la mii de kilometri de insula Madagascar. De aceea cu noile descoperiri, cercetătorii pot identifica care tipuri de Vanilie se adaptează cel mai bine în Florida şi care genetică asigură o creşterea bună a plantelor. Alternativ, hibrizii identificați ar putea reprezenta o oportunitate unică de branding dacă un producător dorește să producă ceva unic în întreaga lume. Aceşti hibrizi vor avea, cel mai probabil, arome distincte, dar şi o bună rezistenţă la boli. Acum ne putem concentra pe câteva tipuri de Vanilie promiţătoare pentru a accelera obiectivul nostru de a aduce cultura vaniliei în Florida cu un pas mai aproape de realitate”, a spus profesorul Alan Chambers.
