Banat Agralim 2019 la cea de-a 17-a ediție

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului “Regele Mihai I al României” din Timișoara și Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș au organizat în perioada 24-26 mai a.c., cea de-a 17-a ediție a expoziției Banat Agralim, care s-a desfășurat în campusul U.S.A.M.V.B. din Calea Aradului nr.119.

Manifestarea organizată în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu-Șișești” – Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Lovrin, cu sprijinul Consiliului Judeţean Timiş, al Primăriei Municipiului Timișoara și al unor asociații profesionale de profil a oferit numeroase activități, demonstrații, expoziții de produse și utilaje agricole, destinate celor interesați din domeniul agriculturii.

Tematica din acest an a expoziției a vizat promovarea şi evidenţierea performanţelor din domeniile: agricultură, creșterea animalelor, industrie alimentară și ambalaje, produse ecologice, silvicultură și cinegetică, cercetare-extensie universitară -finanțare, produse tradiționale – sectoare reprezentate de peste 200 de expozanți.

La deschiderea evenimentului au fost invitați oficiali din Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Ministerul Educației Naționale, Î.P.S. Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului, ai administrației publice locale, ai corpului diplomatic acreditat la Timișoara, personalități ale mediului academic și de cercetare, asociații profesionale, mass-media.

Vizitatorii au putut să se bucure de: concursuri de echitație și dresaj canin, demonstrații „în câmp” cu mașini și utilaje agricole, workshop-uri cu tematică specifică, show-uri gastronomice şi momente artistice.