Corteva Agriscience, un eveniment de top la Grupul de firme TCE 3 Brazi

Compania Corteva şi-a continuat seria evenimentelor în câmp cu cel organizat de specialişti în data de 30 august la Grupul de firme TCE 3 Brazi, din localitatea Zăneşti, judeţul Neamţ, o manifestare dedicată prezentării portofoliului comercial valoros, respectiv hibrizii de top Pioneer şi produsele eficiente de protecţia plantelor.

Loturile demonstrative prezentate au fost cultivate cu porumb, floarea-soarelui şi soia, reprezentanţii companiei oferind şi soluţii tehnologice de protecţie şi pentru cereale păioase şi rapiţă. În cadrul întâlnirii, compania Lebosol a fost partener pe segmentul fertilizare.

Deschiderea evenimentului i-a revenit directorului de marketing Maria Cîrjă, care a mulţumit gazdei pentru colaborarea profesionistă de-a lungul anilor.

“Ca în fiecare an, la TCE 3 Brazi ne întâlnim cu un număr impresionant de fermieri, astăzi fiind alături de noi peste 400. Producătorii agricoli din această zonă au venit din dorința de a descoperi noutațiile din portofoliul Corteva, dar și soluțiile integrate oferite de specialiștii companiei, dovedite și aici în platforma demonstrativă.

Corteva Agriscience,proaspat infiintata prin unirea celor 3 companii Pioneer, DuPont si Dow Agrosciences ,  cea mai mare companie de agricultură din lume a devenit in aproximativ 1.5 ani un brand recunoscut de peste 97 % dintre fermieri .

Avem o colaborare și un parteneriat de lungă durată cu TCE 3 Brazi, pentru că noi colaborăm cu cei mai buni specialiști și fermieri din agricultură. Avem alături și echipa de specialiști care stă în spatele acestor performanțe. Întotdeauna, oamenii, produsele și soluțiile de calitate oferă performanță agribusiness-ului”, a menţionat Maria Cîrjă, adresându-se participanţilor.

În continuare, Vasile Iacob, directorul tehnic al Grupul de firme TCE 3 Brazi, a punctat faptul că parteneriatul cu firma Corteva este unul de lungă durată.

“Colaborarea cu Corteva datează de foarte mulți ani, încât nici nu le mai știu numărul. Pot să vă spun că din cele 5.100 de hectare de teren agricol pe care le deţinem, 80% sunt cultivate cu hibrizi și soiuri de la Corteva. La ora actuală, în condițiile climatice din zona noastră, porumbul este practic cea mai rentabilă cultură. Dacă într-o fermă se obţin peste 10 tone de porumb boabe la hectar, eu cred că este foarte bine. La noi în fermă, la cultura de porumb, circa 80% din hibrizii semănaţi sunt Optimum AQUAmax marca Pioneer de la Corteva. Anul trecut am cultivat 1200 de hectare cu porumb și am obținut 12.700 kg/ha, iar anul acesta avem 1800 de hectare, producția estimată fiind undeva la 12.000 kg/ha. În condiţii de stres – secetă, arşiţă şi fără irigaţii – hibrizii Corteva revoluționează. Noi am mai testat pe 100 de ha și alți hibrizi de la alte companii, dar cei de la Corteva au excelat. Nu vreau să supăr pe nimeni, dar aceasta este realitatea.

 De asemenea, la floarea soarelui am folosit hibridul P64LE99, cu rezultate foarte bune, iar la soia am avut soiul PR91M10 cu producţii de peste 3300 kg la hectar. De aceea, îndrăznesc să îi sfătuiesc pe toţi fermierii să cultive hibrizii Pioneer, pentru că rezultatele nu vor înceta să apară”, a spus specialistul Grupului de firme TCE 3 Brazi.

La rândul său, Jean Ionescu, Country Leader România & Moldova, şi-a exprimat bucuria privind numărul impresionant de participanţi.

“Este o onoare și o bucurie să vă văd astăzi, aici, într-un număr atât de mare. Corteva Agriscience este cea mai mare companie din lume, cu un portofoliu integrat, ce cuprinde atât semințe cât și produse pentru protecția plantelor. În prezent suntem compania lider la hibrizii de porumb și floarea soarelui, dar și la sămânța de soia, cu cele mai mari vânzări. De asemenea, suntem cea mai mare companie în erbicide postmergente la porumb şi erbicide pentru cultura cereale păioase.

De aceea, mesajul meu pentru dumneavoastră este să credeţi în produsele și tehnologiile Corteva, pentru că aproximativ 5 milioane de dolari sunt investiţi zilnic în cercetare. Avem 13 mii de cercetători care lucrează pentru o genetică revoluționară, dar și pentru a aduce în piață noi produse de protecția plantelor. Pe lângă tehnologiile performante, vă prezentăm și noutățile din portofoliu, cu adevărat spectaculoase. Astăzi participăm împreună la un eveniment şi o expoziţie de înaltă clasă, unde dumneavoastră, fermierii, vă veţi convinge că produsele şi tehnologiile Corteva sunt printre cele mai inovative la nivel mondial”, a subliniat Jean Ionescu, în deschiderea evenimentului.

Cei peste 400 de fermieri participanţi la eveniment au avut oportunitatea să viziteze loturile demonstrative, unde au primit detalii tehnice complete de la specialiştii companiei Corteva.