Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021


Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 18 octombrie – 08 noiembrie 2021, a autorizat la plată, în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2021, suma de 1,10 miliarde de euro, pentru un număr de 697.603 de fermieri, reprezentând 90,54% din numărul total al fermierilor eligibili pentru
acest tip de plată.

Situația plăților autorizate de către fiecare Centru județean al APIA se regăsește în Anexa 1.
În ceeea ce privește Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic, speciile ovine și caprine precizăm faptul că până la această dată a fost autorizat la plată un număr de 10.220 de fermieri, reprezentând 61,38% din fermierii care au solicitat sprijin în Campania 2021, iar suma autorizată este în valoare de 31,71 milioane de euro.

Anexa 1

Centrul judetean APIACereri primite eligibile la plata în avansNumăr fermieri autorizati la plata în avans

 
% număr fermieri eligibili la plata în avans care au solicitat sprijin în Campania 2021Suma totală autorizată la avans
Campania 2021
– euro –
Alba20,97719,78294.30%27,315,796.50
Argeș19,36017,31889.45%18,475,842.82
Arad19,65817,16687.32%41,446,335.17
București65460492.35%1,702,740.78
Bacău15,69714,75794.01%19,764,442.22
Bihor33,20830,73992.57%34,928,688.28
Bistrița – Năsăud29,16021,68374.36%20,092,085.67
Brăila11,73710,31987.92%39,487,145.44
Botoșani28,26224,24385.78%26,095,492.05
Brașov13,92411,72084.17%23,433,143.78
Buzău16,69815,12090.55%30,650,851.70
Cluj28,80826,50392.00%29,064,814.99
Calărași5,7935,13888.69%38,061,874.48
Caraș – Severin18,38616,17787.99%23,082,599.10
Constanța9,2538,21488.77%58,838,679.99
Covasna11,69410,82792.59%12,668,807.15
Dambovița22,60520,44890.46%13,439,020.46
Dolj32,86931,15994.80%43,095,036.93
Gorj15,30514,05391.82%10,174,847.30
Galați16,62615,13391.02%35,565,704.04
Giurgiu11,20010,78796.31%21,134,972.47
Hunedoara16,32614,29687.57%18,576,447.76
Harghita24,89223,02292.49%26,403,478.21
Ilfov1,9371,87496.75%9,819,646.00
Ialomița8,7938,16592.86%42,991,110.83
Iași17,88316,41391.78%30,495,880.95
Mehedinți20,47818,95392.55%14,383,271.44
Maramureș32,25227,63585.68%19,544,394.31
Mureș22,33220,06889.86%27,938,965.57
Neamț21,26120,17994.91%19,423,974.95
Olt27,35524,71990.36%34,808,203.82
Prahova8,0837,69195.15%16,054,244.55
Sibiu12,33011,26691.37%20,802,500.07
Sălaj20,70818,25488.15%18,347,161.62
Satu Mare17,52816,47293.98%27,379,668.47
Suceava43,16539,63291.82%23,234,876.76
Tulcea8,4898,10095.42%45,459,305.57
Timiș17,15615,67091.34%55,026,881.22
Teleorman14,21713,25693.24%41,460,229.03
Vâlcea16,70516,55599.10%9,493,796.61
Vrancea19,59217,99291.83%18,039,038.52
Vaslui17,09315,50190.69%18,450,202.48
Total770,449697,60390.54%1,106,652,200.06


Situația plăților autorizate de către fiecare Centru județean al APIA pentru sprijinul cuplat în sectorul zootehnic, speciile ovine și caprine se regăsește în Anexa 2.
Plăţile finanțate din FEGA se efectuează la cursul de schimb de 4,9475 lei pentru un euro, iar plăţile finanțate din FEADR la cursul de schimb de 4,8683 lei pentru un euro.

Anexa 2

Situația sumelor autorizate la plată și a numărului de fermieri pentru Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic ovine – caprine
CAMPANIA 2021
Centrul judetean APIA Total cereri depuse pentru Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector OVINETotal cereri depuse pentru Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector CAPRINENumar fermieri autorizați la plata Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector OVINE
 
Numar fermieri autorizați la plata Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector CAPRINE
 
% număr fermieri eligibili la avans care au solicitat Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector OVINE% număr fermieri eligibili la avans care au solicitat Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector CAPRINESuma autorizată Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector OVINE
– euro –
Suma autorizată Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector CAPRINE
– euro –
Total sumă autorizată Sprijinul cuplat în sectorul zootehnic – sector ovine/caprine
Alba57616390867.71%50.00%1,311,609.7021,460.661,333,070.36
Argeș192231111157.81%47.83%302,597.5616,113.59318,711.15
Arad826225701369.01%59.09%2,487,807.1926,252.492,514,059.68
București802025.00%0.00%3,850.360.003,850.36
Bacău3381231935657.10%45.53%586,176.0383,908.05670,084.08
Bihor518173501167.57%64.71%1,411,899.9120,174.951,432,074.86
Bistrița – Năsăud82119455855.42%42.11%1,166,302.445,540.171,171,842.61
Brăila305641763257.70%50.00%625,152.7052,745.75677,898.45
Botoșani258291371553.10%51.72%406,263.0824,083.39430,346.47
Brașov47416318667.09%37.50%1,022,046.4010,476.841,032,523.24
Buzău224441212454.02%54.55%322,014.5937,562.42359,577.01
Cluj961286242164.93%75.00%2,058,629.2938,795.262,097,424.55
Calărași191481222663.87%54.17%412,364.2341,666.01454,030.25
Caraș – Severin3749253367.65%33.33%785,610.679,607.80795,218.47
Constanța36827523318963.32%68.73%927,865.09414,119.041,341,984.14
Covasna2263165273.01%66.67%426,277.042,051.92428,328.96
Dâmbovița6782294443.28%53.66%70,761.3770,341.77141,103.14
Dolj1553949124258.71%61.42%258,232.21355,608.76613,840.97
Gorj1768133575.57%62.50%449,272.954,815.97454,088.92
Galați39320019311749.11%58.50%636,770.50202,138.08838,908.57
Giurgiu681447769.12%50.00%161,507.018,014.56169,521.58
Hunedoara338122091161.83%91.67%543,301.0618,937.98562,239.03
Harghita3159206565.40%55.56%398,163.845,395.33403,559.17
Ilfov231412952.17%64.29%47,435.5115,280.7462,716.25
Ialomița12829611247.66%41.38%210,293.2315,353.18225,646.41
Iași275271261345.82%48.15%350,122.1815,961.78366,083.96
Mehedinți12373623850.41%52.05%181,860.2759,348.70241,208.97
Maramureș554323211257.94%37.50%841,974.1314,797.95856,772.09
Mures53334250946.90%26.47%819,034.8311,188.99830,223.83
Neamț2218130458.82%50.00%371,441.553,817.77375,259.32
Olt5958283647.46%62.07%96,023.4667,357.21163,380.67
Prahova8634602369.77%67.65%161,052.6229,378.65190,431.27
Sibiu979386782569.25%65.79%2,179,798.4338,151.192,217,949.61
Sălaj576453622862.85%62.22%1,299,111.2236,934.551,336,045.77
Satu Mare38412180446.88%33.33%788,627.494,055.56792,683.05
Suceava159789555.97%71.43%248,980.698,956.01257,936.70
Tulcea32314324010274.30%71.33%924,904.63191,451.811,116,356.44
Timiș893195641363.16%68.42%2,452,724.8222,740.082,475,464.90
Teleorman158119908256.96%68.91%266,113.09135,630.77401,743.86
Vâlcea248421983479.84%80.95%556,553.9251,056.56607,610.48
Vrancea166411022561.45%60.98%303,361.6838,829.52342,191.20
Vaslui317441961361.83%29.55%593,197.4014,653.13607,850.53
Total14,3772,2748,8771,34361.74%59.06%29,467,086.382,244,754.9531,711,841.33